| | |

Tekstil Atölyesi Açmak

Tekstil atölyesi açmak, tekstil üretimi yapmak için karlı ve potansiyeli yüksek iş fikirleri arasında bulunmaktadır. Bu tür işletmelerde, genellikle kumaş, iplik ve diğer malzemeleri kullanarak giyim, ev tekstili ürünleri veya diğer tekstil ürünleri tasarlanır ve üretilir.

Tekstil atölyeleri, el işçiliği ve geleneksel yöntemlerden modern teknolojilere kadar geniş bir yelpazede üretim yöntemleri kullanabilirler. İşletme büyüklüğüne göre, atölyelerde sadece birkaç kişi çalışabilirken, büyük endüstriyel atölyelerde yüzlerce hatta binlerce kişi istihdam edilebilir.

Sermayeniz yeterliyse tekstil fabrikası kurmak da oldukça mantıklı seçenekler arasında. Ancak biz burada atölye kurmak gibi daha basit bir işe odaklanacağız. Tekstil firması açmak için gerekli olan her şeyi sizler için sıraladım. Tekstil dikim atölyesi açmak hakkında her bilgiyi bulabilirsiniz!

Tekstil Atölyesi Kurmak Karlı Mı?

Tekstil atölyesinde ne satılır sorusuna cevap verecek olursak: Tekstil atölyeleri insanların her çeşit giyim ihtiyacını karşılamaktadır diyebiliriz. Ayrıca tekstil ihtiyaçlara yönelik olarak tasarım, üretim ve paketleme süreçlerinden oluşmaktadır. Ülkemiz dünyada tekstil yönünden çok fazla potansiyel içermektedir.

Bunun sebepleri arasında tekstilin ana kaynakları arasında iş gücünün bulunması yer almaktadır. Ayrıca ülkemiz şartlarında asgari ücretin diğer ülkelere göre düşük olması ve kamu tarafından verilen istihdam destekleri tekstil işinde kar marjını arttırmaktadır.

Ancak tekstil atölyelerini yönetim maliyetleri için ekstra insan gücüne ve daha fazla mesaiye ihtiyaç duyulmaktadır. Bu nedenle her ne kadar yönetim maliyetleri yükseltse de verilen teşvikler ve hibeler ile tekstil atölyesi kurmak oldukça karlı bir iş olarak görülmektedir.

Tekstil Fabrikası Açma Fikri Nasıldır?

Tekstil fabrikası açmak maliyet açısından bakıldığında çok maliyetli bir iş olarak görünmemektedir. Ayrıca tekstil fabrikası işine girmeden önce tüm maliyetler ve adımlar tek tek hesaplanarak, piyasa araştırması yapılması gerekmektedir. Özellikle maliyet hesaplaması için önceden adımlar atılmalı üreteceğiniz ürüne göre sıfır ya da ikinci el makine araştırmasına gidilmelidir. Tüm bunların kazancınızı arttıracağı unutulmamalıdır.

Özellikle işe başlamadan önce personeli belirlemek önemli bir adım sayılmaktadır. Ayrıca çalışanlarınız ile kuracağınız iletişim fabrikanızı çok daha kaliteli bir yer haline getirecek ve yönetim maliyetlerinizi düşürecektir. Karlı iş fikirleri arasında yer alan tekstil fabrikası işine girmek için öncelikle hibe ve teşvikler araştırılmalıdır.

Bankaya ya da başka bir yere borçlanmadan fabrikayı açabilmek kar marjınızı yükseltecek önlemler arasında yer almaktadır. Kısacası tekstil fabrikası açma işi eğer maliyet hesabı iyi yapılırsa karlı işler arasında yer almaktadır.

Tekstil İşine Girmek: Temel Adımlar ve İpuçları!

Tekstil atölyesi açmak için neler yapabileceğinizi adım adım sizlere anlatacağım. Eğer yeteri kadar sermayeniz varsa tekstil işine girmek çok daha kolay olacaktır. Ancak sadece sermaye yeterli değil…

Tekstil işine girerken aşağıdaki adımlara uyum sağlamanız, başarı şansınızı arttıracaktır:

 1. Sektör Araştırması Yapın
 2. İş Planı Oluşturun
 3. Müşteri Kitlenizi Belirleyin
 4. Tedarikçileri Belirleyin
 5. Finansal Kaynaklarınızı Planlayın
 6. Yasal Prosedürleri Tamamlayın
 7. İş Oluşturma Süreçlerini Gözden Geçirin
 8. Pazarlama ve Satış Stratejileri Geliştirin
 9. Yenilik ve İnovasyonu Belirleyin
 10. Müşteri İlişkilerine Önem Verin

Tekstil atölyesi açmak, bu adımlarla çok daha kolay olacaktır!

Tekstil Atölyesi Kurma Maliyeti 2024

Küçük tekstil atölyesi açmak istiyorum diyorsanız, incelemeniz gereken ilk başlıklardan birisi maliyetler olacaktır. İşletme kurma maliyetlerine ek olarak makine – teçhizat maliyetleriniz söz konusu. Tekstil atölyesi kurma maliyeti, birtakım faktörlere göre değişkenlik gösterebilir.

Piyasada birçok ikinci el makine ve teçhizat, kaliteli özelliklere sahip olarak satışa sunuluyor. Bunları detaylı bir şekilde araştırarak satın alabilir ve maliyetlerinizi düşürebilirsiniz.

Bir tekstil fabrikası kurma maliyeti daha farklı düzeylerde gerçekleşir. Ancak atölyeler için istihdam sağladığınız işçi sayısına göre ve iş kapasitenize göre maliyetler ortalama olarak aşağıdaki gibi gerçekleşir. İşte tekstil atölyesi açmak maliyeti bilgileri:

Detaylar Maliyet
10 kişi istihdam, 100 metrekare alan, erkek giyim atölyesi Ortalama 1.000.000 TL
10 kişi istihdam, 100 metrekare alan, kadın giyim atölyesi Ortalama 1.250.000 TL
15 kişi istihdam, 150 metrekare alan, erkek giyim atölyesi Ortalama 2.500.000 TL
15 kişi istihdam, 150 metrekare alan, kadın giyim atölyesi Ortalama 3.000.000 TL
Tekstil Açma Maliyeti 2024

Tekstil fabrikası kurmak ise bu maliyetlerin yaklaşık olarak 2 ya da 3 katı şeklinde gerçekleşecektir.

Tekstil Atölyesi Aylık Kazancı 2024

Tekstil atölyesi açmak karlı mı? Diye düşünüyor olabilirsiniz. Tekstil atölyesi kazancı, işletme kapasitesine ve yapacağınız işe göre değişiklik gösterir. Ne kadar çok üretim yapıp satış gerçekleştirirseniz, o kadar fazla kazanırsınız. Yukarıda da belirttiğim gibi kadın giyim ürünleri, bir miktar daha fazla kazandırıyor!

Kazançları belirtmeden önce hangi iş modelini tercih edeceğinizi belirlemeniz gerekiyor. Fason iş modelini tercih edecekseniz kazançlar farklı olacaktır. Bir ürünü tasarımıyla beraber sıfırdan kendi işletmenizde üretecekseniz, kazançlar daha farklı olabilir.

Fason Üretim Yapan Tekstil Atölyeleri Kazancı

Fason üretim yapacaksanız aşağıdaki kazanç oranlarına sahip olabilirsiniz:

 • Kadın giyim atölyeleri ürün başına 14 TL – 35 TL kâr sağlayabilir.
 • Erkek ve çocuk giyim atölyeleri ürün başına 10 TL – 20 TL kâr sağlayabilir.

Full Üretim Tekstil Atölyesi Kazancı

Üretimi tamamen kendi işletmenizde gerçekleştirecekseniz kazancınız şu şekilde olacaktır;

 • Kadın giyim atölyeleri için ürün başına 20 TL – 40 TL kâr,
 • Erkek ve çocuk giyim atölyeleri için ürün başına 14 TL – 24 TL kâr.

Tekstilde nasıl para kazanılır diye merak ediyorsanız, kazançlar bu şekildedir. Çeşitli kriterlere göre kazançlarda değişiklik olabilir.

Tekstil Atölyesi Açmak İçin Gerekli Belgeler

Tekstil atölyesi açmak için gerekli birçok belge gereksinimi bulunmaktadır. Ek olarak destek ve teşvik sistemlerine başvurulması durumunda özellikle KOSGEB İŞ PLANI’na da ihtiyacınız olacağını belirtmek gerekir.

Tekstil atölyesi kurmak için gerekli belgeler standart bir şirket kurmak için gerekli belgeler ile aynıdır. Spesifik olarak farklı bir sertifika ihtiyacınız yoktur.

Ruhsat Alın

İlk olarak seçtiğiniz iş yeri için bir çalıştırma ruhsatı almanız gerekmektedir. Ruhsatı bağlı bulunduğunuz belediyeye başvurarak alabilirsiniz.

Vergi Kaydı ve Şirket Kurulumunu Yapın

İşletmenizin resmi kaydını yapmak ve vergi levhası almak için bağlı bulunduğunuz vergi dairesine başvurmanız gerekiyor. Bu adımda bir muhasebeci tutmanız da gerekecektir. Dolayısıyla ilk olarak muhasebeciyi tutarak bu adımlarda size önemli ölçüde yardımcı olmasını da sağlayabilirsiniz.

SGK Kaydı

Personeliniz için Sosyal Güvenlik Kurumu’ndan kayıt oluşturmanız gerekmektedir.

Ticaret ve Meslek Odası Kaydı

Tekstil atölyesini kurarken mutlaka ilinizdeki ticaret ve meslek odası kaydınızı yaptırmanız gerekir. Bu adımı bazen vergi dairesi kaydından önce de istendiği olmaktadır.

Tekstil Ustalık Belgesi Kaydı

Tekstil işletmesince bir ustabaşı istihdam etmeniz gerekmektedir. Aynı zamanda ustabaşının resmi olarak ustalık belgesine de sahip olması gerekiyor. Bu belgeyi Mesleki Eğitim Merkezleri’nden veya ücreti mukabilinde çeşitli özel kurslar aracılığıyla gireceğiniz sınavlar sonrasında alabilirsiniz.

Tekstil Atölyesi Açmak KOSGEB Destekleri

Tekstil atölyesi kurmak, KOSGEB desteklerinden faydalanmanızı sağlayabilir! Güncel yatırım teşvik sisteminde tekstil sektörü de yer alıyor. Türkiye’nin 81 ili bu program kapsamında çeşitli bölgelere ayrılmıştır. Doğu bölgelerinde yapılan yatırımlar için daha fazla teşvik veriliyor.

Yine KOSGEB kapsamında belirli şartlara göre çeşitli destek programları oluşturulmaktadır. Tüm programları KOSGEB Destekleri inceleyebilirsiniz.

 1. İşletme Geliştirme Desteği: Bu destek, işletmenizin kurulumundan sonraki ilk 3 yıl içinde faaliyetlerinizi desteklemek için sunulan bir mali destektir. Bu destekle, giderlerinizin bir kısmını karşılayabilir, işletmenizin büyümesine yardımcı olabilirsiniz.
 2. Yenilikçi Girişimcilik Desteği: Yenilikçi bir işletme kurmak istiyorsanız, KOSGEB size bu konuda da destek sağlayabilir. Bu destekle, işletmenizin inovasyon, Ar-Ge ve yeni teknolojiler gibi konularda gelişmesine yardımcı olabilirsiniz.
 3. Kredi Faiz Desteği: İşletmenizin ihtiyaç duyacağı kredi tutarının bir kısmını KOSGEB tarafından karşılanabilir. Bu destekle, işletmenizin finansal yükünü hafifletebilirsiniz.
 4. İşletme Danışmanlığı Desteği: İşletmenizin daha başarılı olabilmesi için ihtiyacınız olan danışmanlık hizmetlerini KOSGEB aracılığıyla alabilirsiniz. Bu hizmetler, işletmenizi yönetme, pazarlama, finans ve diğer konularda destekleyebilir.
 5. Eğitim Desteği: İşletmeniz için gerekli olan konularda eğitimler alabilirsiniz. Bu destekle, işletmenizin yönetimi, pazarlama, finans, kalite yönetimi ve diğer konularında kendinizi geliştirebilirsiniz.

Bu desteklerin yanı sıra, KOSGEB ayrıca işletmeniz için gereksinim duyacağınız makine, teçhizat ve diğer malzemelerin alımı için de destek sağlayabilir. Bunun için, KOSGEB’in “Destekler” sayfasını ziyaret edebilir veya KOSGEB İl Müdürlükleri’ne başvurabilirsiniz.

Tekstil Atölyesi Açmak İçin Gerekli Makineler

Atölyenizi açmak için en önemli ihtiyaçlarınızdan birisi makine ve teçhizatlardır. Yapacağınız işe göre ihtiyacınız olan makineler değişiklik gösterir. Ancak piyasa araştırması yapıldığında şu makinelerin yoğun olarak kullanıldığını görüyoruz;

 • Reçme makineleri,
 • Overlok makineleri,
 • Düz dikiş makineleri,
 • Triko konfeksiyon makineleri,
 • Yuvarlak örgü makineleri,
 • Nakış makineleri,
 • Düz örgü makineleri,
 • Lok makineleri.

Tekstil atölyesi açmak için gerekli makineler bu şekildedir. Makineler haricinde ayrıca birtakım malzemelere de ihtiyaç duyacaksınız.

Tekstil Atölyesinde Hangi Hizmetler Verilebilir?

Tekstil atölyesi açmak istiyorsanız aşağıdaki işler çerçevesinde hizmetler verebilirsiniz:

 • Tasarım & Modelleme: Tekstil atölyelerinde gerekli personelleri temin ederek müşteri taleplerine göre özelleştireceğiniz tasarım ve modelleme işleri yapabilirsiniz.
 • Kesim & Dikiş Hizmetleri: Tekstil ürünlerinin kesimi, dikimi, satışa hazır hale getirilmesi gibi bütün aşamaları içeren bir hizmet politikası geliştirebilirsiniz.
 • Seri Üretim: Fason üretim yöntemini belirleyerek seri üretim gerçekleştirebilir, iyi kazançlar elde edebilirsiniz.
 • Kalite Kontrol: Size gönderilecek malların kalite kontrolünü sağlayabilir, müşteriye buna göre bir rapor sunabilirsiniz.
 • Etiket & Paketleme: Hazır ürünlerin etiketlenmesi, paketlenmesi ve ambalajlanması için gerekli makineleri temin ederek bu yönde bir hizmet verebilirsiniz.

Küçük Tekstil Atölyesi Açmak İstiyorum Diyenlere Tavsiyeler

Küçük tekstil atölyesi açmak istiyorum diyorsanız aşağıdaki tavsiyeler mutlaka işinize yarayacaktır:

 • Piyasa Araştırması Yapın: Tekstil işine girmek için piyasa araştırması yapmanız gerekiyor. Rekabet durumunu ve müşteri taleplerini iyi analiz ederek buna uygun bir strateji geliştirmeniz, başarınız açısından önemlidir.
 • İş Planı Hazırlayın: Hangi işi yapıyor olursanız olun mutlaka planlı gitmek zorundasınız. Tekstil atölyesi kurmak için de bir iş planınızın olması gerekiyor.
 • Finansal Kaynaklarınızı Belirleyin: Bu işin büyük bir bölümü ciddi sermayeler istiyor. Bu nedenle finansal kaynaklarınızı belirlemek ve iyi bir şekilde yönetmek zorundasınız.
 • Personel Temini: Yetenekli personel temin ederek başarınıza büyük bir katkıda bulunabilirsiniz.
 • Prosedürler: Yapacağınız tüm işleri yasal zemine oturtmak için prosedüre uygun bir şekilde hareket edin. Özellikle iş sözleşmelerinizi düzgün ve profesyonel bir şekilde hazırlayarak olası risklerinizi en az seviyelere indirmeniz gerekir.

Daha dar kapsamlı bir iş kurmak istiyorsanız tekstil ile alakalı işlerde spesifik alana yönelin. Örneğin ütü paket atölyesi kurmak, çok daha düşük maliyetle iyi kazançlar elde etmenizi sağlayabilir.

Similar Posts

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir