| | |

Yurtdışından Franchise Veren Firmalar

Yurtdışından franchise veren firmalar Türkiye pazarı ilgisi günler geçtikçe artmaya başlıyor. Bir çok farklı sektörde franchise yatırımcısı arayan zincirlerin bazıları Türkiye franchising pazarına öylesine ilgi duyuyor ki, internet sitesinde doğrudan Türkiye’de yatırımcı arıyoruz ilanları yayımlamaya başladılar. Franchise veren firmalar ile ilgili bu şirketleri sizlere tanıtıyoruz. Bu şirketler ağırlıklı olarak Amerika firması ama içlerinde Avrupa ve Asya firmaları da bulunuyor.

Yabancı Franhcise veren firmalar ile anlaşırken dikkat edilmesi gereken 7 madde

  1. Yabancı bir franchise vereni Türkiye pazarına getirmek için o markayı ve yatırım şartlarını çok iyi tahlil etmeniz gerekiyor.
  2. Özellikle markanın doğduğu pazara ve faaliyet gösterdiği 1-2 bölgeye gidip yerinde marka araştırması yapın. Asla aceleci olmayın.
  3. Franchise sözleşmesinde sonradan başınızın ağrımaması için anlaşma yaparken hiçbir detayı atlamayın.
  4. İyi bir avukat bulun ve sözleşmeyi dikkatlice araştırın.
  5. Yükümlülüklerinizi ve şirketin size sağlayacağı destekleri en ince ayrıntısına kadar araştırın. Şirketten alacağınız destekleri (pazarlama, reklam, eğitim gibi) mutlaka iyice netleştirin.
  6. Şirket ile kuracağınız iş ilişkisini daha önce farklı pazarlarda yaşamış olanların deneyimlerini öğrenin.
  7. Satılacak ürünü, Türkiye pazarındaki yerli ve yabancı rakipleri iyi analiz edin.

Yurtdışından Franchise Veren Firmalar 2024

Almanyalı Backwerk pastanesi Franhcise Veriyor

Alman ekmeklerinin ününü duymayan kalmamıştır. Backwerk işte bu ekmekleriyle ünlü bir pastane zinciri. Almanya’da BOO’ün üzerinde noktada faaliyet gösteriyor ve bazı yatırımcıları daTürkler’den oluşuyor.

Markanın yurtdışındaki büyümesine bakan Rolf G. Kirst, Türkiye pazarıyla yakından ilgilendiklerini söylerken, Türkiye gibi ekmek tüketiminin son derece yüksek olduğu bir pazarda Backvverk’in başarılı olacağını düşünüyor. Almanya’nın en başarılı franchise sistemlerinden birine sahip olan şirket, ağırlıklı olarak 100 metrekarelik mağazalarda faaliyet gösteriyor ve oldukça geniş bir ekmek çeşitinin yanında müşterilerine sandviç, tatlı ve içecek servisi de yapıyor.

Şirket bu yılı 310 mağaza ve 176 milyon Euro ciroyla kapatacak. Backvverk, Almanya dışında Avusturya, Hollanda, İsviçre, İngiltere ve Slovenya pazarlarında da aktif. Detaylı bilgi için yetkili Rolf G. Kirst’e ulaşabilirsiniz: r.kirst@back-werk.de

Almanyalı Meito Bubble Tea Franhcise Veriyor

Bubble Tea, dünyada birçok farklı isimle tanınıyor. Whether Pearl Tea, Bubble Milk Tea ya da Pearl Milk Tea bu isimlerden birkaçı. 1980′lerin başında Tayvan’da ortaya çıkan Bubble Tea, oldukça fazla çeşiti olan bir sıcak içecek türü.

Süt ve meyve suyunun karışımıyla ortaya çıkan bu içecek, şu an dünyanın birçok noktasında tüketiliyor. Meito Almanya’nın Münih şehrinde kurulan ve oradan dünyaya yayılmaya çalışan bir franchise konsepti. Mısır, ispanya ve Avusturya pazarlarına açılan marka, Buble Tea’yi tam 6,5 milyon farklı kombinasyonda müşterilerine sunuyor.

Sunumuyla dikkat çeken, düşük kalorili ve ferahlatıcı özelliği olan bu içecek, özellikle çocuklar arasında oldukça popüler. Şirket, önümüzdeki dönem büyüme planları içerisine Türkiye’yi de koymuş durumda. Ayrıntılı bilgi için meito.me adresine bakabilirsiniz.

Amerikalı Cartridge World Franhcise Veriyor

Amerika’da 600,50 farklı ülkede de bin 400′ün üzerinde mağazaya sahip olan Cartridge World, Türkiye pazarına olan ilgisini kendi internet sitesine yazacak kadar açıkça belirtiyor. ABD ve Avrupa’da uzun senelerdir yaygın olarak yapılan boş kartuş yenileme işlemi, oldukça büyük bir sektör. Bu alanın en önemli markası olan şirket, 1988 yılında kuruldu, cartridgeworld.com

Amerikalı The Growth Coach Franchise Veriyor

Kuzey Amerika’nın önemli danışmanlık şirketlerinden biri olan The Growth Coach, 2003 yılında Gary Green ve Daniel Murphy tarafından kuruldu. Profesyonellere ve şirket sahiplerine koçluk/danışmanlık hizmeti veriyor. Amerika’da 140 şubesi olan şirket, kısa bir süre önce girdiği Ekvador, Meksika ve Kanada pazarlarında gösterdiği başarının ardından uluslararası arenada büyümek için kolları sıvadı.

CEO Dan Murphy bir süre önce yaptığı açıklamada girmek istedikleri pazarlardan birisinin Türkiye olduğunu açıkladı. Özellikle satış koçluğu alanındaki başarısıyla ün yapan şirket hakkında thegrowthcoach.com adresinden bilgi alabilirsiniz.

Amerikalı Melting Pot Franchise Veriyor

Melting Pot, Amerika’nın en yaygın fondü restoran zinciri, ilk restoranını 1975′te açan şirket, bugün 150 noktada faaliyet gösteriyor. Üstelik sadece Amerika’da değil, Kanada ve Meksika pazarlarında da bir hayli popüler. Kısa bir süre önce Suudi Arabistan pazarına da giren şirket, Türkiye pazarıyla uzun zamandır ilgileniyor. Detaylı bilgi için meltingpot.com adresini ziyaret edebilirsiniz.

Halı temizleme şirketi Chem-Dry Türkiye pazarına girmek istiyor

internet sitesinde Türkiye pazarına girmek istediğini açıkça belirten Amerikalı Chem-Dry, 1978 yılında kuruldu. Dünyanın 1 numaralı halı temizlik şirketi olan Chem-Dry’ın dünyanın farklı yerlerinde 4 binin üzerinde işletmesi bulunuyor.

Amerika dışında yaklaşık 40 ülkede faaliyet gösteren şirketin en önemli özelliği hızı. Kendi geliştirdiği özel bir metod sayesinde, rakipleri halıları 1-2 gün içerisinde temizleyip müşterilerine teslim ederken, Chem-Dry bu işi sabun ve deterjan gibi temizlik maddeleri kullanmadan iki saatte hallediyor, chemdry.com

Spa Merkezi Planet Beach Franchise Veriyor

Stephen Smith tarafından 1994′te kurulan Planet Beach, bir spa merkezi. Ağırlıklı olarak aylık abonelik sistemiyle çalışan şirket, ‘Spa ve mesaj lüks değildir’felsefesiyle müşterilerine hizmet veriyor. New Orleans çıkışlı şirket, Amerika’da 300 noktada faaliyet gösteriyor. Amerika dışında da altı ülkede faaliyeti var. Şirket, internet sitesinde yatırımcı aradığı pazarlar arasında Türkiye’yi de gösteriyor. myplanetbeachfranchise.com

Hamburgerci Jake’s Wayback Burger Franchise Verecek

Son dönemde Türkiye’deki hamburger restoranlarının sayısında belirgin bir artış var. Jake’s Wayback Burgers, Türkiye pazarına girmeyi düşünen hamburger zincirlerinden biri. 2010 yılında eski ismi Jake’s Hamburgers’ı bırakan şirket, Amerika’da 100 kadar şubeye sahip. Müşterilerine birçok hamburger çeşıti sunan markayı daha yakından incelemek için waybackburgers.com adresini ziyaret edebilirsiniz.

The Bagel Bar Coffee House Franchise Verecek

The Bagel Bar Coffee House, Raymond Cowzertarafından İrlanda’da kuruldu. Bagel, kahve ve sandviç üzerine odaklanmış bir zincir olan şirket, 2001′de ilk şubesini açtı. Çok büyük bir zincir olmayan şirket son 1-2 yıldır büyüme odaklı bir strateji izliyor.

Kuveyt ve Birleşik Arap Emirlikleri pazarlarına giren, Suudi Arabistan ile bir süre önce lisans anlaşmasfımzalayan şirket, büyümesini bizim coğrafyada da devam ettirmek istiyor. The Bagel Bar Coffee House’un internet sitesi: thebagelbars.com

Attirance Kzometik Sektöründe Franchise Verecek

Kozmetik alanında faaliyet gösteren Attirance, Litvanya kökenli bir şirket. 2003′te kurulan şirketin ürün gamında 400 un üzerinde ürün var. Özellikle meyveli ve kokulu sabunlarıyla ün yapan, ayrıca duş jeli ve banyo köpüğü gibi ürünlerle dikkat çeken Attirance, Almanya, Avusturya, Rusya, Çin, Finlandiya ve Romanya gibi pazarlarda mağazalara sahip. Daha önce Türkiye’ye master franchise veren hatta bir mağaza da açan şirket, şimdilerde yeni bir yatırımcı arayışı içinde. Ayrıntılı bilgi için attirance.com adresine bakabilirsiniz.

Suudi Arabistan’lı Zohoor Alreef Franchise Veriyor

Zohoor Alreef, Suudi Arabistan orijinli bir kozmetik mağazası. Şirketin konsepti için doğunun batıyla buluşması j deniyor. Şirket, ürün grubunun önemli bir kısmını Fransa’da üretirken, özellikle parfümde yerelleşmeye önem veriyor.

Suudi Arabistan, Kuveyt, Bahreyn ve Katar’da 200′ün üzerinde noktada bulunan şirket, vücut kremi gibi birçok kategoride kendi markasına sahip. Satışlarının yüzde 50′sini de kendi markalarıyla gerçekleştiriyor. Ayrıntılı bilgi için zohooralreef.com adresine bakabilirsiniz.

Amerikalı Maaco Otomobil Sektöründe Franchise Verecek

1972’de kurulan Amerikalı Maaco, otomobil bakım hizmeti sağlıyor. Amerika’da oldukça yaygın olan ve 500′ün üzerinde noktada faaliyet gösteren şirket, haftada 12 bin, yılda 600 bin otomobile servis hizmeti veriyor.

Bin 700 şubeli Driven Brands çatısı altında faaliyet gösteren şirket, Forbes dergisi tarafından Amerika’nın en başarılı franchise sistemlerinden biri olarak da gösterildi. Tamirden boyaya kadar otomobillerin ihtiyaç duyacağı her hizmet Maaco’da mevcut. Ayrıntılı bilgi için maaco.com adresine bakabilirsiniz.

C House kahve zinciri Franchise veriyor

2007′de kurulan C House, bir kahve zinciri. Kısa bir süre önce İtalya’da 28′inci şubesini devreye sokan şirket, bir taraftan da uluslararası büyümesini de sürdürüyor. İtalya dışında Fransa, ispanya, Bulgaristan, Fas, Kanada, Güney Kıbrıs, Birleşik Arap Emirlikleri ve Tunus’ta da faaliyet gösteriyor.

Türkiye pazarına girmeyi uzun süredir isteyen şirket, kahvesiyle son derece iddialı. Rakiplerinden farklı olarak en taze ve kaliteli kahve çeşitlerini müşterilerine sunduğunu söyleyen şirket, sandviç, makarna ve pizza gibi yemek alternatifleri de sunuyor. Daha detaylı bilgiyi chouseitalia.com adresinden öğrenebilirsiniz.

Trollbeads Boncuk ve Aksesuar için Franchise verecek

Trollbeads, son yılların en başarılı franchise girişimlerinden biri, işi aslında oldukça basit; başta boncuk olmak üzere aksesuar satmak. Fakat ürünleri öylesine başarılı ki, 50 ülkeye ürün satar hale gelmiş durumda. Danimarka’da 1976′da Soren Nielsen tarafından kurulan şirket, Amerika’dan Almanya’ya, Japonya’dan ispanya’ya kadar birçok ülkede oldukça kuvvetli.

Markanın başarısında geniş ürün gamı çok önemli bir role sahip. Trollbeads mağazalarında 18 ayar altın bileklikten gümüş bir kolyeye kadar aradığınız her şeyi bulabiliyorsunuz. Şirketin internet sitesi trollbeads.com’u mutlaka ziyaret edin.

Amerika orijinli olan ve 22 eyalette 650 noktada faaliyet gösteren Amazing Athletes, çocuklara yönelik bir spor eğitim merkezi. 18 aylıktan başlayarak tüm yaş gruplarında özel sınıflar açan şirket, bu sınıflarda uzman eğitmenlerin kontrolünde çocuklara spor eğitimleri veriyor, içerik ülkeden ülkeye değişmekle birlikte Amerika’da beyzbol, golf, hokey, voleybol, futbol, tenis ve basketbol eğitimi veriliyor. Detaylı bilgi için amazingathletes.com adresine başvurabilirsiniz.

Hamburger zinciri Burger Ranch Franchise verecek

Portekiz kökenli bir hamburger zinciri olan Burger Ranch, ilk şubesini 199/de açtı ve şu an Portekiz’de 35 şubesi var. Portekiz’in en kuvvetli yerel hamburger zincirlerinden biri olan şirket, oldukça geniş bir hamburger menüsüne sahip. Bugüne kadar Portekiz dışına açılmayan şirket, 2014′te yurtdışında büyümeyi hedefliyor. Şirket yöneticilerinden Luis Caetano, hedef pazarlarından birinin de Türkiye olduğunu söylüyor. burgerranch.com

Little Impressions Farklı bir Franchise Örneği

1991′de kurulan Little Impressions, özel bir aletle bebeklerin el ya da ayak parmaklarından kalıplar çıkarıyor ve bu kalıpları oldukça hoş çerçevelerde müşterilerine sunuyor. Birkaç dakikalık bir işlem sonucu oluşturulan kalıplar, kuşkusuz ölümsüz bir hatıra olarak kalıyor. Şirket yöneticilerinden Tony Franks, “Türkiye’de her yıl 1,4 milyon bebek doğuyor. Dolayısıyla çok büyük bir pazardan söz ediyoruz. Türkiye’de çok hızlı bir büyüme yaşayabileceğimizi düşünüyoruz” yorumunda bulunuyor. little-impressions.com

Gıda Franchise Candy Cakes Türkiye’ye gelmek istiyor.

Londra kökenli Candy Cakes, ürünleriyle daha ilk bakışta müşterileri kendine çeken bir marka. Henüz çok yaygın değil fakat büyüme potansiyeli oldukça yüksek. Şu an Londra’da beş şubesi bulunuyor ve bunlardan biri de meşhur Hamleys’in içinde. Ne mi yapıyor Candy Cakes? Taze kahvenin yanında müşterilerine birbirinden güzel pasta ve kekler sunuyor.

Kahve ve kek, şirketin en önemli ürünleri olarak dikkat çekiyor. Fakat özellikle doğum günü ya da nikah gibi özel günlerde bolca pasta siparişi de alıyor. 2006′da kurulan şirketin belki de en önemli avantajı yüksek maliyet gerektirmemesi. Detaylı bilgi candycakes.com adresinde.

Camille’s Ice Cream Bars Çubukta Dondurma Franchise

Her ne kadar toplam tüketimdeki payı düşük olsa da son dönemde premium dondurma markalarına olan ilgi artıyor. Camille’s Ice Cream Bars, bu alanda yatırım yapabileceğiniz enteresan bir girişim.

Dondurmayı külah yerine çubuklarda veriyor. Amerika orijinli olan ve bir süre önce Hindistan pazarına giren şirketin kurucusu Rome Gregorio, dondurmada yepyeni bir konsept yarattıklarını ve ürünleriyle klasik dondurma şirketlerinden farklılaştıklarını söylüyor. Düşük yatırım gerektiren konsept özellikle AVM’lerde kioks’larda büyümeye son derece müsait. Ekonomist’e açıklamada bulunan Gregorio, Türkiye pazarına girmekten memnuniyet duyacaklarını söylüyor, camillesicecream.com

L’Entrecote Et Restoranı

L’Entrecote Cafe de Paris, bir et restoranı. Şirketin şu an biri Zürih’te, biri Paris’te, biri de San Francisco’da olmak üzere üç restoranı bulunuyor. En önemli özelliği gizli et sosu. Bu sos 1941 tarihinde Freddy Dumont tarafından L’Entrecote için üretildi. Bu et restoranını Türkiye’ye getirmek isteyenler renato.n@hcs-me.com adresine mail atabilirler.

Ifranchise Franchise Danışmanlık Şirketi

Ifranchise, dünyanın en önemli franchise danışmanlık şirketlerinden birisi. Birçok ülkede faaliyet gösteren şirketin en önemli iş sahalarından birisi yerel markaları Türkiye’ye açmak. 60 ülkede iş yapan şirket, Türkiye pazarında da bir yatırımcı arıyor. Konuyla ilgilenenler mkcharaf@me.com adresine mail atabilirler. Şirket ile ilgili detaylı bilgi almak için ise ifranchisegroup.com adresine bakılabilir.

Similar Posts

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir